Servis porslin 74 dlr "Julrosen" Bing & Gröndahl Danmark 1900-talets andra hälft

Bestående av:
11 koppar med 15 fat, 2 st koppar 2:sort
13 tallrikar diameter 17,5 cm varav 3 st 2:a sort
13 djupa tallrikar diameter 21,5 cm
12 tallrikar diameter 24 cm varav 4 st 2:a sort
3 st rektangulära uppläggningsfat längd 22 cm
1 ovalt uppläggningsfat längd 23 cm
1 lövformat uppläggningsfat längd 25 cm
1 uppläggningsskål längd 24,5 cm
1 rund uppläggningsskål diameter 20,5 cm
1 vas höjd 21,5 cm
1 vas höjd 13,5 cm
2 ljusstakar diameter 11 cm varav 1 st 2:a sort

1 djup tallrik med ett kantnagg. 1 tallrik 24 cm diameter med kantnagg. 1 fat till kopp med spricka. Smärre repor. Bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95