Madeleine Pyk – en samling F769

Carl Eldh

(Sverige, 1873-1954)
Carl Eldh
(Sverige, 1873-1954)

Carl Eldh, Allegori över döden.

Gipsskulptur, signerad C.J.Eldh. Höjd 33 cm.

Lagning. Märken. Nagg. Fläckar.

Konstnär

Räknas till Sveriges främsta skulptörer. Efter att under ungdomsåren praktiserat som ornamentsnidare, bl.a. vid renoveringen av Uppsala domkyrka, reste Eldh till Paris, där han uppehöll sig flera år och deltog i fri undervisning både i teckning och skulptur under inflytande av Auguste Rodin. Vid återkomsten till Stockholm lät han så småningom Ragnar Östberg åt sig uppföra den kombinerade bostad och ateljé i Bellevueparken, som lämnats orörd efter hans död. Många statyer pryder parker och öppna platser i Stockholm och han är med mindre skulpturer representerad i samlingarna i flera svenska museer.
Carl Eldhs ateljémuseum är öppet för allmänheten.

Utropspris
3 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69