Ib Arberg, fåtölj "Gojan" ABRA Möbler, Taberg 1970-tal.

Svartlackerad beställning i metall, hängande sits i förkromade stålrör, sits av bomullscanvas, lös dyna av skinn, sitthöjd ca 35 cm, 92x120x165 cm

Obetydligt ytslitage. Mindre rostfläckar. Smärre märken

  • Den här förkromade fågelburen från Abra Möbler AB, drog till sig uppmärksamhet vid premiären i London 1973. Då var den närmast tänkt som ett ett lätt PR-betonat experiment. men vid årets Scandinavian Furniture fair i Köpenhamn visade det sig att den hade påtaglig sales appeal. Den originella gungstolen heter "Gojan". Abra möblers egna ord om "Gojan". Arberg kom till Sverige från Danmark tillsammans med sin partner Anne 1967. De grundade tillsammans Arberg och Arberg 1973 och formgav möbler åt bland andra Abra möbler.
Utropspris
10 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13