Vägglampa / utebelysning, ett par, Idman, Finland, 1970-tal.

Kupa i opalglas. Skärm i koppar, vitmålad på insidan. Bär tillverkarens stämpel. Djup 32 cm, höjd 23 cm, bredd 27 cm.. Glaskupans diameter 20 cm.

Åldersrelaterat slitage. Rostmärken, spår av målfärg. Senare skruvar. Ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis

Utropspris
250 EUR