Stolar, ett par, Rokoko, 1700-tal

Målade, genombruten rygg med balusterformad bricka, krön och sarg med skuren dekor, svängda framben, kopplade i svarvat H-kryss, stoppad klädd lös sits. Sitthöjd 42, höjd 98 cm.

Förstärkningar. Maskstungen. Ställvis slitage. Torrsprickor.

Utropspris
3 000 SEK