Bibliofilupplagor med originalgrafik – 5 volymer.

Per Bjurström: Philip von Schantz grafiker. Grafik 1952-1978. Kävlinge, Bo Alveryd förlag, 1979. 33,5 x 31 cm. Rikligt illustrerad, delvis i
färg. Bibliofiupplaga om 200 ex, signerad av författaren, detta är nummer 111. Med en handkolorerad akvatintetsning, "Bärskål", signerad och numrerad. Välbevarat originalklotband i förlagets kassett.

Göran Sellgren: Lennart Jirlow. Tablåer ur ett målande liv. Stockholm, Bonniers, 1978. 28 x 24,5 cm. Illustrerad. Numrerad bibliofilupplaga (nr 298/350 ex.) med en signerad originallitografi. Klotryggsband med
pappkassett.

Eugen Wretholm: Gustav Rudberg. Stockholm, Askild & Kärnekull, 1980. 28
x 24 cm. Rikt illustrerad, till stor del i färg. Bibliofilupplagan, nr 31 av 360 exemplar, tryfferade med en signerad litografi i färg,
”Morgondimma från Hven”. Dedikation. Förlagsband med klotklädda pärmar och rygg i skinnimitation, dek. skyddsomslag (men mycket liten skada), lätt nött skjutfodral.

Berndt Wennström: Teckningar. Stockholm 1988. 26 x 21,5 cm. Rikligt illustrerad. Signerad. Bibliofilupplaga om 260 numrerade ex., varav detta är nr 15. Innehåller en signerad och numrerade originallitografi.
Förlagsband, pappkassett.

Sven Delblanc & Reinhold Ljunggren: Sörmland i minnet. Stockholm, Albert Bonniers förlag, 1989. 28 x 24 cm. Rikt illustrerad i färg. Nr 240 av
bibliofilupplagans 350 ex. Signerad. Med en signerad originallitografi.
Förlagets halvfranska band.

.

Utropspris
3 000 SEK