Taklampa, jugend, 1900-talets början.

Kopparstomme. Mittskål i matterat glas diameter 24 cm, tre matterade mindre glaskupor av annan sort undertill. Medföljer en extra kupa av den mindre sorten samt en extra liten kupa av samma sort som mittskålen. Höjd 58 cm.

Delvis senare glaskupor. Åldersrelaterat slitage. Senare sladd. Ej funktionstestad. Smärre skador.

Utropspris
300 EUR