Rya, allmoge, Finland, efter Porin tienoot modell. 1900-talets början. Ca 153 x 217 cm.

Upprepning. Rya, en modell för Finska Handarbetets vänner. Vävd i två delar. Årtalet 1825 är markerat på vänster sida av den centrala delen.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
300 EUR