Ulla Procopé

(Finland, 1921-1968)
Ulla Procopé
(Finland, 1921-1968)

Ulla Procopé, servis 43 dlr "Valencia" Arabia Finland

Bestående av:
12 tallrikar diameter 19,5 cm
12 tallrikar diameter 26 cm 1 med fotringsnagg
1 skål med lock längd 30 cm höjd 21 cm
1 skål med lock längd 21,5 cm, höjd 16 cm
2 skålar med lock längd 14,5 cm höjd 11 cm
1 skål diameter 22 cm, höjd 11 cm
1 fat diameter 36 cm
3 smörtaxar längd 8 cm 1 med nagg
1 skärbräda längd 22 cm, bredd 17 cm
8 koppar med 7 fat, kopparnas diameter 10 cm, 3 med kantnagg, fatens diameter 14,5 cm 1 med kantnagg
1 tekanna med lock längd 22,5 cm höjd 11,5 cm

Bruksslitage. Nagg. Repor.

Utropspris
8 000 SEK

Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95