Kerstin Hörlin-Holmquist, soffa, "Skrindan", OPE-möbler, 1900-talets andra hälft.

Stomme i trä. Svartmålad. Lösa rygg och sittplymåer klädda i mönstrad textil "Willow boughs weave" från William Morris. Delvis klädda och stoppade armstöd. Längd ca 140 cm. Sitthöjd ca 40 cm.

Smärre slitage. Senare målning. Senare klädsel.

Utropspris
4 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79