Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Emile Gallé
(Frankrike, 1846-1904)

Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, art nouveau, omkring år 1900.

Rund glasskål med slipad och etsad dekor av vallmo i orange mot ljus fond. Signerad Gallé. Diameter 10, höjd 5 cm.

Något slitage och märken. Mynningen med smärre nagg samt tillverkningsdefekt. Foten med obetydliga nagg.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

568. Gösta Adrian-Nilsson, Utan titel.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK