Byrå, rokokostil, omkring år 1900.

Fanerad med rosenträ och amarant. Beslag av förgylld mässing. Inläggningar i rutor och fält. Tre lådor. Skiva av kolmårdsmarmor. Längd 105, bredd 56,5, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Bakre fog med längsgående torksprickor. Faneryta med visst slitage och stänk av bets.

Utropspris
6 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71