Karmstolar, ett par, empirestil, 1800-tal

Mahognyfanerade. Peltaformad ryggbricka, svängda armlän, sabelben, svärtad kuldekor. Stoppad klädd sits i tyget "Celotocaulis" formgivet av Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Sitthöjd 44, höjd 89,5 cm.

Smärre fanerskador. Slitage.

Utropspris
3 000 SEK