Charles & Ray Eames

(USA, 1907-1978)
Charles & Ray Eames
(USA, 1907-1978)

Charles and Ray Eames, stol, "Plastic chair DAW", Vitra

Formgjuten sits av plast klädd med textil, ben av trä, etikettmärkta, sitthöjd 43 cm.

Slitage. Fläckar. Märken. En skruv saknas vid benfäste.

Formgivare

Charles och Ray Eames anses ha varit några av de absolut mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design under 1900-talet. De gjorde banbrytande arbeten inom främst möbelformgivning, film och arkitektur. De tog sig an problemlösning som ett äventyr och kombinerade disciplin med lekfullhet. Under efterkrigstiden tog de fram möbler av billiga och slitstarka material som skiktlimmad plywood och glasfiber som kunde kombineras med olika benställningar av trä och stål. Två kända modeller som idag blivit klassiker är ”Lounge chair” och ”Eiffel Tower”. Paret deltog i det så kallade Case House Study Program, där en grupp arkitekter fick utforma billiga bostadshus med standardiserade industriellt tillverkade byggnadsmaterial. Charles Eames byggde sitt eget hus ’’Case House No. 8’’ som blev ett av den moderna arkitekturens viktigaste verk. Paret arbetade enligt devisen "What works is better than what looks good. The good looks can change, but what works, works".

Utropspris
800 EUR

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79