Halsband 18K guld, hänge 16K guld i form av kors med en ametist. Kedja Anderssons Guld, Stockholm 1982.

Korset med utländska stämplar, mått ca 59 x 32 mm.
Kedjans längd 47 cm.
Total vikt 60,4 g.

Smärre ytslitage.

Utropspris
2 800 EUR