Madeleine Pyk – en samling F769

Inger Persson

(Sverige, 1936-2021)
Inger Persson
(Sverige, 1936-2021)

Inger Persson, golvlampa, stengods. Rörstrand.

Glaserad i bruna toner. Textilklädd lampskärm. Signerad R IP Atelje Sweden 8437. Höjd 75 cm, med skärm 122 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Formgivare

Inger Persson var en svensk keramiker. Hon utbildade sig på Konstfack i Stockholm under åren 1955-1959. Chefen på Rörstrandsfabriken såg och imponerades av hennes examensutställning och erbjöd Persson arbete vid Rörstrand. Inger Persson ritade flera uppskattade te- och matserviser, t.ex. Pop som blev en av fabrikens storsäljare vid denna tid. År 1971 fick Inger Persson lämna Rörstrand, hon startade en egen ateljé samtidigt som hon började undervisa. Något hon kom att trivas så bra med att hon stannade kvar i 25 år. År 1982 återknöt Inger Persson kontakten med Rörstrandsfabriken och fortsatte arbeta för dem fram till år 1994.

Utropspris
4 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02