Emile Gallé, bordslampa, Art Nouveau, Nancy, efter 1904.
Överfångsglas med etsad dekor av blommor i lila och grönt mot ljusrosa fond. Signerad Gallé med en stjärna. Höjd 44 cm.
Ej funktionstestad. Slitage, fläckar och märken. Lampmonteringen avtagbar.
Per Parén Collection