Servis 98 dlr "Blå Blomst" Royal Copenhagen Danmark 1894-1984

Bestående av
16 tallrikar nr 10/1625, diameter 17,5 cm, en med spricka
16 djupa nr 10/1616, diameter 22,5 cm
15 tallrikar nr 10/1623, diameter 22 cm en med kantnagg
16 tallrikar nr 10/1621, diameter 25,5 cm en med kantnagg
6 cremekoppar med lock nr 10/1542 höjd 8,5 cm med fat nr 10/1674 längd 10,5 cm, 1894-1922
1 terrin med lock nr 10/1666, längd 31,5 cm
2 ragufat med lock nr 10/1702, längd 27 cm, en underdel samt båda locken 2:a sort
2 ovala uppläggningsfat nr 10/1557, längd 40,5 cm
2 ovala uppläggningsfat nr 10/1556, längd 36,5 cm
2 ovala uppläggningsfat nr 10/1555, längd 31 cm
2 ovala uppläggningsfat nr 10/1689, längd 23,5 cm
4 runda skålar nr 10/1518, diameter 21,5 cm
1 fyrkantig uppläggningsskål nr 10/1522, längd 21 cm
1 brödbricka nr 10/1717, 2:a sort
2 såsbåtar nr 10/1651, längd 23 cm
6 fat nr 10/1802, längd 9,5 cm
1 smörkopp nr 10/8180, diameter 8 cm, 2:a sort
1 smörasiett nr 10/1505, diameter 7 cm, 2:a sort
1 saltkar nr 10/1876, höjd 8,5 cm
1 pepparkar nr 10/1706, höjd 8,5 cm

Repor. Spricka. Nagg. Bruksslitage.

Utropspris
8 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95