Rya, modell från Urais, troligen Neovius. Daterad 1798 1928. Ca 200x141 cm.

Originalmodell hittad i Urais 1798.
Längd 222 cm inkl. fransarna.

Sedvanligt åldersrelaterat slitage.

U.T. Sirelius: "Finlands ryor textilhistorisk undersökning". Plansch LXXIX.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492