Arne Jones E1299

Cigarettetui, silver, samorodok-teknik, emalj. Med tsar Nikolaj I av Rysslands monogram.

Pålagt emblem med krönt dubbelhövdad örn hållande kaducé och svärd. Kedja med silvermonogram på rödemaljerad botten.
Förgylld insida med dedikationsplakett på kyrilliska daterad 1912 och plakett med romerska siffror CLXIV (164).
11,2 x7,7 cm. Vikt 211 g.
Stämplad 84, kyrillisk mästarstämpel.

Det blåemaljerade bandet med emaljskada, den röda emaljen med nagg. Otydliga stämplar.

Utropspris
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492