Bestick, 37 delar, silver, 1700/1800-tal

10 teskedar Henrik Johan Ljungqvist, Kristianstad 1839, gammal fransk, längd 14,3 cm

6 gafflar Vogt & Söner, Kristianstad 1857, modell Olga, längd 20,8 cm

2 teskedar Bernt Erlandsson, Kristianstad 1883, gammal fransk, längd 14,5 cm

2 matskedar Olaus Hasselquist, Jönköping 1789, fiolskaft, längd 20,2 cm

Matsked Carl Schvart, Karlshamn 1813, gammalsvensk modell, längd 21 cm

Matsked Anders Pettersson, Karlshamn 1814, gammalsvensk modell, längd 21,5 cm

Matsked otydliga stämplar, troligen 1791, gammalsvensk modell, längd 22,2 cm

Matsked Carl Fredrik Jonssén, Uddevalla 1850, modell med snäcka, längd 21 cm

Matsked Arvid Wernström, Eksjö 1798, modell med ås, längd 20,4 cm

Matsked Johan Erik Ryberg, Uddevalla 1810, skaftet med kantdekor, längd 23 cm

Bordssked Carl Tengstedt, Göteborg 1848, gammalsvensk modell, längd 18,3 cm

Bordsgaffel Carl Tengstedt, Göteborg 1848, gammalsvensk modell, längd 19,2 cm

Tesked Carl Tengstedt, Göteborg 1848, gammalsvensk modell, längd 15,2 cm

Tesked fiolskaft längd 13,5 cm

Tesked rokokostil 1895, längd 14,5 cm

Fruktkniv 1835, längd 12,7 cm

Fruktkniv 1856, längd 12 cm

Sockertång 1812, längd 14 cm

Strösked, Johan Malmstedt, Göteborg 1813, gammalsvensk modell, längd 20 cm

Strösked G Möllenborg, Stockholm 1846, snäckformad, längd 21 cm

Såssked, Vogt & Söner, Kristianstad 1867, gammal fransk, invändig förgyllning, längd 19 cm

Total vikt 1650 gram

Åldersrelaterat slitage, gravyr.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02