Kaffekanna, och invändigt förgylld sockerskål och gräddsnäcka. Kaffekannan med lock på gångjärn, höjd 22 cm, längd 21,5 cm. Sockerskålens bredd 15 cm, gräddsnäckans höjd 10 cm.
Totalvikt 926 g.
Var del med monogramgravering i den ena kartuschen. Datumgravering i bottnen undertill. Smärre slitage.