Arnold Krogh, servis, 49 delar, "Blå vifte", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

1 tekanna med lock, 1212/11566, höjd 17 cm.
1 terrin med lock, 1212/11503, höjd 18 cm.
1 terrin med lock, 1212/11506, höjd 15 cm.
1 karaff, 1212/11542, höjd 12 cm.
1 gräddkanna, 1212/11562, höjd 4,5 cm.
1 sockerskål med lock, 1212/11561, höjd 9 cm.
3 förrättstallrikar, 1212/11521, diameter 20 cm.
3 djupa tallrikar, 1212/11515, diameter 22 cm.
9 mattallrikar, 1212/11519 cm.
12 kaffekoppar med fat, 1212/11548, kopparnas höjd 6, fatens diameter 12,5 cm.
5 äggkoppar, 1212/11504, höjd 6,5 cm.
11 tekoppar, 1212/11554, kopparnas höjd 6, 5cm.

Smärre slitage. En förrättstallrikar, 1212/11521, med nagg. Tre mattallrikar med nagg. En mattallrik med otydlig modellmärkning.

Utropspris
3 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23