Thomas Shepherd, senapskanna, silver, London 1788

Oval med genombruten dekor och pärlbård. Svängd hänkel med randdekor och genombrutet tumgrepp. Locket med avslutande knopp. Insats i blått glas. Längd 12, höjd 8,5 cm. Vikt utan glas 105 gram.

Medföljade ostämplad sked.

Lockets insida med lagning vid fästet.

Utropspris
2 500 SEK