Stolar, 4 st, biedermeier, sannolikt Finland 1830-50-tal.

Ryggbrickan med skuren dekor. Sabelben. Löstagbar, stoppad sits. Sitthöjd 45 cm, bredd 47 cm, höjd 92 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre torrsprickor. Smärre lagningar. Smärre fläckar. Senare klädsel. Helhetsintrycket är tämligen gott.

Utropspris
400 EUR