Stolar 6 st 1900-talets första hälft SF (Svensk Filmindustri)

Svartlackerade, ryggbricka med monogram SF, sitthöjd 46 cm

Bruksslitage. Repor. Möjligen bättrad färg

Proveniens

SF (Svensk filmindustri) Stockholm. Har stått i deras matsal.

Enligt uppgift från SFs arkiv skall stolarna vara beställda av Ivar Kruger hos Nässjö-stolen 1919. Stolarna var klara till invigningen av SF:s huvudkontor på Kungsgatan i Stockholm 1921.

Utropspris
5 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13