Pekka Turtiainen

(Finland)
Pekka Turtiainen
(Finland)

Pekka Turtiainen, Teglas-/glögglashållare, 6 st, silver, två stämpelsignerade, Helsingfors 1971 och -76.

Samorodok-teknik. Glasen formgivna av Timo Sarpaneva, Iittala. Höjd inklusive glas 9 cm. Totalvikt silver ca 423 g.

Åldersrelaterat slitage. Obetydligt ytslitage.

Utropspris
250 EUR