TALLRIKAR, 2 st, glas resp porslin, tidigt 1900-tal.

Motiv av White Star Lines fartyg: R.M.S. Baltic. resp Canadian Pacifics: R.M.S. Empress of Ireland. Souvenirtallrikar köpta av fartygets resenärer till minne av resan med resp fartyg.
R.M.S. Baltic var en av R.M.S. Titanics föregångare och gjorde 1904 sin junfrufärd med kapten Edward Smith som senare blev känd som Titanics kapten. Var världens största fartyg till 1905. Hon sände 1912 isvarning till Titanic som dock ignorerade detta. Upphuggen i Japan 1933.
Empress of Ireland som sjösattes 1906 sjönk efter kollision 29 maj 1914 med 1012 förolyckade passagerare.

Slitage.

Utropspris
800 SEK