Kai Winding

(Danmark)
Kai Winding
(Danmark)

Matgrupp, 7 delar, Danmark, 1960-tal

Palisander. Matbord av Kai Winding och Poul Hundevad, 130 x 90, höjd 72 cm, två utdragsskivor á 55 cm, total längd 240 cm. Bordet mörkt Kaj Winding Danish Furnituremakers Control. Sex stolar av Niels Otto Möller, med stoppad klädd sits, sitthöjd 46 cm, höjd 77 cm.

Smärre slitage, repor och märken.

Utropspris
20 000 SEK
Om Cites