Madeleine Pyk – en samling F769

Skrivskåp, tidigt 1800-tal.

Skrivskåp, tidigt 1800-tal.

Tvådelat och gråmålat. Överdel med dubbla skåpdörrar med bakomvarande lådor och hyllor. Underdel med fällbar skrifklaff med bakomvarande lådor. Under klaffen fyra lådor med mässingsbeslag. Bredd 132, djup 60, höjd 216 cm. Nyckel finns.

Renoverad med bl.a. senare målning och beslag. Slitage. Torrsprickor. Vissa lådor tröga och fastnar. Nyckeln något böjd och vissa lås rostiga och kärvar. STällvis maskstungen med bortfall i träet. Nyckel finns.

Utropspris
8 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69