Carlo Scarpa, takkrona, "Polyhedra", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
Taklampa med metallstomme behängd med formblåsta glaskupor i klart och i tonat glas. 10 ljuspunkter.
Totalhöjd ca 95 cm (kedjans längd ca 64 cm, takkoppens höjd 9, armaturens höjd med glaskupor ca 20 cm). Diameter ca 52 cm.
En del av upphängningsfästenas brickor under skruvarna saknas. Smärre nagg, spricka. Ej helt genomgången. Ej funktionstestad.
Denna takkrona var utställd på Finlands Glasmuseums Venini-utställning 15.5-13.9.1998.