Kan inte nå servern

Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

Anshelm Schultzberg, Sommar vid Comosjön

Signerad Schultzberg och daterad 1921 Cadenabbia. Duk 84 x 100 cm.

Konstnär

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på svenska landsortsmuseer samt på museer i USA, Ungern och Italien.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
25 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Rasmus Sjöbeck
Stockholm
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

31. Erling Viksjø, soffbord, A/S Conglo, Norge 1960-70-tal.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK