Sabel, m/1893, för kavalleriet.

Klingan och baljan märkt E Svalling, Eskilstuna. Numrerad 10/A1 No 35Svart nummerriktig stålbalja. Längd 110 cm.

Ställvis slitage. Baljan med rostangrepp.

Utropspris
2 500 SEK