Ljusstakar, ett par, directoire, Frankrike sekelskiftet 1700/1800.

Rund fotplatta. Avsmalnande fasetterat skaft. Dekorerade med bla gjuten bladdekor. Med ljusmanschetter. Totalhöjd 26,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Sliten förgyllning. Smärre bucklor nere vid fotplattan. Den ena aningen sned.

Utropspris
300 EUR