Ardy Strüwer

(Indonesien/Sverige, 1939-2023)
Ardy Strüwer

Ardy Strüwer, "Guggenheim"

Collage signerad och daterad 1987, 19x18 cm

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Ardy Strüwer är en svensk-indonesisk-nederländsk bildkonstnär, komiker och manusförfattare född i Djakarta. Han studerade vid Konstakademien i Haag och grafik vid Konstakademien i Stockholm. Han målar i explosiva färger, i en lekfull stil med naivt och sensuellt målade abstraktioner och figurationer. Ofta i en surrealistisk stil med kvinnoansikten då hans konst är en hyllning till livets ursprung, kvinnan. Strüwer har även varit knuten till Johansfors glasbruk som formgivare.

Utropspris
3 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

591. Carl Kylberg, "Blommor på bord".
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
160 000

ditt bud
Aktuellt bud:
160 000 SEK