Roger Capron

(Frankrike, 1922-2006)
Roger Capron
(Frankrike, 1922-2006)

Roger Capron, kanna samt sex glas, keramik.

Kannan signerad Capron Villauris.
Glaserad keramik, dekor av ränder. Kanna samt glas på fot, höjd 17-33 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpta i Frankrike 1990-tal

Utropspris
5 000 SEK