Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

Elis Bergh, golvlampa, C.G Hallberg, Stockholm 1920-30-tal.

Nysilver, dekor av pärlbårder, benet av svartlackerat trä, foten stämplad med firmastämpel, för två ljuspunkter. Höjd 131,5 cm.

Omarbetad och kompletterad, smärre skada på foten. Senare skärmar

Utropspris
8 000 SEK