Servisdelar, 88 delar, "Ostindia", Rörstrand

Servisdelar, 88 delar, flintgods, "Ostindia", Rörstrand, varierande åldrar. Bestående av:
6 tekoppar med fat, fatens diameter 15 cm.
11 kaffekoppar med fat, fatens diameter 13 cm.
2 gräddkannor, höjd ca 7 cm.
1 sockerskål, längd 14,5 cm.
2 skålar, längd 17,5 cm.
1 såskanna, längd 15 cm.
1 terrin med lock, längd 29, höjd 20 cm.
2 ljusstakar, höjd ca 17 cm.
1 ytterfoder, höjd 12, diameter 14,5 cm.
11 djupa tallrikar, diameter 21 cm.
1 skål, höjd 10, diameter 24 cm.
1 tekanna, längd 20 cm.
7 assietter, diameter 18 cm.
12 mattallrikar, diameter 24 cm.
1 såsbåt, längd 18 cm.
2 skålar, längd 23 cm.
3 skålar, diameter 17 cm.
1 karott med lock, diameter 17 cm.
1 kaffekanna, höjd 19 cm.
1 terrin med hänklar och lock, längd 22 cm.
1 skål, längd 17,5 cm
14 förrättstallrikar, diameter 21 cm.
1 uppläggningsfat, längd 23,5 cm.
1 uppläggningsfat, längd 27,5 cm.
2 uppläggningsfat, längd 32 cm.
1 uppläggningsfat, längd 35,5 cm.

1 tefat samt 6 kaffefat medföljer.

Smärre slitage. Smärre repor.
Två kaffekoppar med nagg.
Sju kaffekoppar med invändig krackelyr.
3 djupa tallrikar med nagg
1 djup tallrik med obetydligt nagg.
2 assietter med obetydliga nagg.
3 mattallrikar med nagg.
1 mattallrik med lagning.
1 skål, längd 23 cm, med nagg.
1 förrättstallrik med nagg.

Utropspris
8 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23