Hjördis Oldfors

(Sverige, 1920-2014)
Hjördis Oldfors
(Sverige, 1920-2014)

Hjördis Oldfors, skålar, 4 st, "Kokos", Upsala-Ekeby, 1954.

Lergods, invändigt glaserade i gult och med dekor av vertikala linjer. Djupstämplade UE med monogramsignatur och modellbeteckningar. Längd 9,5-19, höjd 5-15 cm.

Andrasortering. Visst ytslitage. Märken. Glasyrmistor.

Utropspris
3 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38