Skedar, 13 st, silver, 1700-1800-tal

Lars Knutsson, Ystad 1738, modell med mittås, längd 20 cm
Petter Åkerman, Stockholm 1765, fiolskaft med mittås, längd 21 cm
Stephan Halling, Örebro 1773, längd, mittås, längd 20,5 cm
Jonas Berg, Stockholm 1776, fiolskaft med mittås, längd 20 cm
Johan Steinfort, Stockholm 1777, gammalsvensk modell, längd 20,3 cm
Petter Sellstedt, Sundsvall 1779, fiolskaft med mittås, 20 cm
Jöns Granbom, Stockholm 1789, fiolskaft med mittås, 22,3 cm
Carl Fahlberg, Uppsala 1789, fiolskaft längd 19,8 cm

Otydliga stämplar, troligen tidigt 1800-tal, gammalsvensk modell, längd 21,7 cm
Johan Tullgren, Falkenberg (1822-1833), spetsig modell med kantdekor av tvärgående ränder, längd 22,3 cm
Anders Riseen, Göteborg 1813, gammalsvensk spetsig modell, längd 21,6 cm
Gabriel Dahlberg, Lund 1872, gammal fransk, längd 22 cm
Danmark 1822, spetsig modell, längd 19,5 cm

Total vikt 660 gram

Smärre slitage, gravyr

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02