Matservis, 34 delar, porslin, "Musselmalet Halvblonde", Royal Copenhagen, Danmark.

Bestående av:
1 uppläggningsfat, modellnummer 534.
1 uppläggningsfat, modellnummer 533.
1 uppläggningsfat, modellnummer 532.
1 uppläggningsfat, modellnummer 701.
1 såsbåt, modellnummer 587.
12 mattallrikar, modellnummer 571.
1 pepparströare, modellnummer 711.
1 saltströare, modellnummer 712.
13 förrättstallrikar, modellnummer 572.
2 skålar, modellnummer 578.
1 buljongkopp, modellnummer 764 medföljer.

En tallrik, modellnummer 571, med nagg. En tallrik, modellnummer 571, med smärre fotringsnagg. Enstaka exemplar, modellnummer 571, med smärre märken. Saltströare, modellnummer 712, märkt med fel modellbeteckning. 1 förrättstallrik, modellnummer 572, med obetydlig skada i glasyren på brämen. 3 förrättstallrikar, modellnummer 572, med fotringsnagg. 1 förrättstallrik, modellnummer 572, med nagg på brämen. Obetydligt ytslitage. Enstaka, smärre repor. Fläckar.

Utropspris
15 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23