MATSERVIS, opak, "Risa", Rörstrand. Tillverkad 1888-1908.

Konturerad med polykromt målad blomstergravyr. 28 mattallrikar, 20 djupa tallrikar, 20 assietter, 5 mindre assietter, 6 skålar/karotter, 7 uppläggningsfat, karott med lock, terrin med fat, två fiskfat, tillbringare, 3 såsskålar, en mindre såssnipa, 5 äggkoppar.

Slitage, repor, flertal större nagg. Terrinen saknar lock. Sprickor.

Utropspris
4 000 SEK