Madeleine Pyk – en samling F769

Soffa, gustaviansk 1800-talets början.

Bemålad i vitt och guld, skuren dekor, rygg med bandrosette. Textilklädd och stoppad sits samt rygg och sidor. Sitthöjd 46, längd 179, djup 59, höjd 117 cm.

Renoverad. Kompletterad. Senare målning. Ställvis slitage och färgbortfall. Fläckar och ytsmuts.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69