Karmstol med pall, Louis XVI-stil, omkring 1900.

Stomme med rikt träskuren dekor samt pastellage. Bronserad med förgyllda detaljer. Fast stoppad sits, rygg och armstöd. Karmstolens höjd 99 cm, bredd 75 cm, sitthöjd ca 40 cm. Pallens sitthöjd ca 46 cm, bredd 42 cm.

Pallen har en rosett lös. Slitage. Delvis senare målning. Torrsprickor. Färgbortfall.

Utropspris
400 EUR