Täcke / rya, allmoge, Finland, sannolikt sekelskiftet 1800/1900. Ca 208 x 136 cm.

Palmettmönstrat täcke med rombmotiv.
Både kort- och långsidan med upphängningsringar.

Åldersrelaterat slitage. Ytsmuts. Mindre lagning i kortändan.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492