Stolar, ett par sengustavianska, Lindome, omkring år 1800.
Bemålade i svart och guld. Textilklädd stoppad sits. Dekorerad med bladskärning, överkragade ben. Ryggbricka med fleuron. Signerade AA. Sitthöjd 42, bredd 53, höjd 89 cm.
Senare målning. Lagningar. Förstärkningar. Ställvis slitage. Fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.