Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Halsband odlade pärlor med lås 18K vitguld samt cabochonslipad safir och runda briljantslipade diamanter

Safir mäter 9x7x4,4 mm, diamanter ca 0,60 ct totalt, färg och klarhet ca G-H/VS, låset mäter 15,9x13,5x7 mm, odlade pärlornas diameter 8,2 mm, längd 43,5 cm, fyra extra odlade pärlor av samma kvalité och storlek samt kvitto medföljer

En diamant med ett nagg i rondisten synligt i mikroskop. Smärre repor.

Utropspris
12 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13