Biografsoffa, två sitsar, USA, 1900-talets början.

Sitsar, ryggar och armlän av betsat trä. Stomme av gjutjärn. Längd 105, höjd 84 cm.

Slitage. Rostangrepp. Fläckar. Repor. Fanerskador. Skador. Rangliga. Sitsarna svåra att fälla ned.

Proveniens

Enligt uppgift Columbia University, New York.

Utropspris
3 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13