Madeleine Pyk – en samling F769

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Axel Einar Hjorth, bord, Nordiska Kompaniet, 1938.

Kvadratiskt bord på ben av björk, bordsskiva av furu. Brickmärkt R 35767-C17 10 38. Bordsskivan 80 x 80 cm, höjd 76 cm.

Bordsskivan har varit klädd. Ställvis slitage och fläckar. Ställvis med vissa skador och märken.

Modellen framtagen 1931, det här exemplaret från 1938.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.

Utropspris
4 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69