Sekretär, 1800-talets första hälft, Empire.

Mahogny. Rak form, nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och fack. Fyra lådor med nyckelbrickor av mässing i form av Medusa Rondanini. Bredd 92, djup 46, höjd 131 cm. Nyckel finns.

Visst slitage. Renoverad. Sprickor, fanerlagningar. Märken, repor. Nyckel saknas till lådor och klaff.

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

97. Mats Theselius, fåtöljer ett par, "Bruno", ed. 16/49 & 40/49, Källemo, Värnamo 1997.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
48 000

ditt bud
Aktuellt bud:
48 000 SEK